Krásný den, přátelé.
Dnes vás zavedu k nám, na západ Čech. Čtyřicet kilometrů severně od Plzně, kousek od města Kralovice do malinké obce Mariánský Týnec. V ní se nachází Mariánská Týnice. Soubor staveb, které navrhl jeden z našich nejznámějších barokních architektů, Jan Blažej Santini Aichel.
Sama se tu o něm nebudu rozepisovat, vypisovat tu dopodrobna jeho životopis. Na netu je k nalezení mnoho stránek nejen o jeho osobě, ale i o jeho stavbách na území České Republiky.
Pro vaši lehkou představu o vzniku a osudu tohoto architektonického barokního skvostu snad jen několik řádek:
Mariánská Týnice u Kralovic není, ač se to na první pohled může zdát, zámek. Je to vrcholně barokní areál kláštera s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie, s ambitem a proboštstvím (na první fotce v popředí), které dal vybudovat plaský klášter podle projektu Jana Blažeje Santiniho v letech 1711–1768. Dnes je tato významná kulturní památka ve vlastnictví Plzeňského kraje a ve správě Muzea a galerie severního Plzeňska. Na začátku 20. století byla na pokraji zkázy, protože po zrušení plaského kláštera, k němuž patřila, od roku 1785 nenašla odpovídající využití a trvale chátrala, až se v roce 1920 zřítila kupole kostela. Spásou pro nádherný, ale zanedbaný objekt, bylo zřízení muzea, které sídlí v prostorách proboštství od roku 1952. Od roku 1993 probíhá památková obnova, na rekonstrukci kupole, věží, střech, kaplí, ambitu a umělecké výzdoby i úpravy exteriéru bylo během dvaceti let vynaloženo cca 40 milionů korun. Mariánská Týnice prošla během 20. století téměř zázračnou proměnou, kdy se ze zdevastované ruiny stala obdivovanou památkou, která patří k nejlépe udržovaným v Plzeňském kraji.
Několik fotografií z kostela:
Věřili byste, že je kulisou oltáře iluzivní architektonická malba? A je dokonce dochovaná původní.
kupole s tzv. vrcholovou lucernou
západní ambit
malby kaple v ambitu
malby kaple v ambitu
Možná víte, že se Santiniho dokonalá díla vyznačovala svojí naprostou symetričností, dokonalým vyvedením v měřítku čtverců a kružnic. Mariánská Týnice se tomu trochu vymyká. Ne snad, že by to tak její architekt chtěl, ale v dobách výstavby už nedošlo na druhý, protipólný ambit na východní straně kostela. A možná jste už taky zaznamenali v naší době poměrně ojedinělou informaci, že se v současné době tato po staletí chybějící část dostavuje:
Vstup do současné dostavované části není návštěvníkům umožněn, ale obrázek jistě mnohé napoví. Možná i lépe, než kdybych to fotila já na místě. Ptačí perspektiva je pro představu o přístavbě určitě zajímavější ツ Když si rozkliknete odkaz na
mapy, máte možnost ji vidět téměř v přímém přenosu.
Mariánská Týnice je překrásná. A stále aktivně žije. Pořádají se tu různé společenské akce, koncerty, jarmarky, svatby..... V prvním patře probošství je výstava života na počátku 20. století, můžete se tak přenést do tehdejší kovárny, hospody, nebo třeba i do školních lavic a podle rozvrhu zjistit, že tehdejší děti měly ve čtvrtek volno. Pravda je, že musely chodit ale i o sobotách. To já jsem raději za volný celý víkend ツ
Dnes jsem do článku přidala hodně fotek. Prostě mi bylo líto vám je neukázat a to věřte, že jsem si jich hodně ještě nechala schovaných. Fotky ale stejně zprostředkují zážitek jen trošku. Tak až budete mít cestu na severní Plzeňsko, zajeďte si i do Mariánského Týnce. To místo je fakt kouzelné.
Mějte prima dny,
Petra