sobota 28. července 2018

Švestkový koláč bez kynutí

Krásný víkend vám všem!

Letní sklizeň ovoce a zeleniny jede na plné obrátky. U nás to byly tentokrát švestky. Sousedka mé mamky má zahrádku a letos se jim obzvlášť urodilo. Jsou opravdu výborné. Něco jsme snědli jen tak, pár skleniček jsem zavařila jako klevelu a upekla koláč.  Ten nemůže chybět :) Tenhle recept mám moc ráda. Je jednoduchý, nečeká se na vykynutí a těsto je výborné.  A tenké, což my doma oceníme :)

Ovocný koláč

Švestkový koláč

ingredience:

500 g hladké mouky
250 g Hery
10 lžiček cukru
1 vejce
1 žloutek
1 kostka droždí (42g)
250 ml mléka
špetka soli

postup:

Do mísy s prosátou mouku, v které jsme si udělali doprostřed  důlek, dáme cukr, vlažné mléko, do něj rozdrobíme droždí a necháme 5 minut stát. Pak přidáme vajíčko, žloutek, sůl a změklou Heru. Vypracujeme těsto, které bude trochu lepivé. Pomocí rukou namočených do vody těsto rozprostřeme na plech v tenké vrstvě,  poklademe ovocem a zasypeme drobenkou. Pečeme v troubě na  180°C do zlatova. 




Tohle množství je na 2 plechy. Většinou jeden upeču a těsto na druhý si dám hned po zadělání do mrazáku. Mám ho tak připravené na příště.  

Včera jsme zatmění měsíce neviděli. Co vy?  U nás bylo zataženo a i sprchlo.  Dnes odpoledne opět pršelo, tak zaplať bůh, zem se alespoň osvěžila. A my taky. Spolu s deštěm přišlo na tu chvíli i příjemné ochlazení, alespoň o několik stupňů. Tak se přiznám,  že jsem za ten déšť raději a zatmění jsem klidně oželela.

Mějte se pěkně, snad se následující dny neupečeme. .....

                                Petra

středa 25. července 2018

Domácí kečup

Můj první domácí kečup, který jsem dělala už před mnoha lety, byla tenkrát taková z nouze ctnost. Rajčata plodila jako o život a my už koncem prázdnin nevěděli, co s nimi. Saláty, leča, omáčky, už jsme toho všeho byli v krátké době přesyceni. A domácí kečup jsme nikdy nevyzkoušeli, tak nebylo o čem přemýšlet. Vařila jsem ho podle prvního receptu, který jsem na netu tehdy našla a líbil se mi svým složením. Asi jsem měla štěstí, protože je prostě skvělý. Od té doby ho vařím každý rok. A litujeme, když se někdy stane, že nám naše zásoby dojdou a my musíme čekat na další úrodu. 


domácí kečup

Letošní první várku domácího kečupu jsem uvařila o několik týdnů dříve, než jiné roky. Zřejmě se na tom podepsalo letní počasí, které tu vládne už od jara. Sklízíme dřív a ve větším množství. Na rozdíl od kytiček, které mi letos zpočátku trochu hůře zvládaly rychlý přechod ze zimy do léta, v podstatě s absencí jarních mírných teplot, rajčatům se to evidentně líbí. A tak plodí a dozrávají a my se jimi ládujeme a užíváme si darů přírody, které jsme si sami vypěstovali :)




A jak na domácí kečup absolutně bez chemie? Jednoduše :) Jen si udělejte trochu víc času, doba vaření je delší, ale nebojte se, nevyžaduje neustálé míchání, jen ke konci už to bude potřeba častěji. 

Na cca 6 skleniček budete potřebovat:

4 kg rajčat
1/2 kg jablek
1/2 kg cibule
400 g cukru krupice
2 dcl octa
20 ks hřebíčku
20 ks pepře
15 ks nového koření
10 ks bobkového listu
2 lžičky mleté papriky
1 lžička skořice
3 lžičky soli


kečup recept


Rajčata spařte v horké vodě, stačí půl minutky. Po té je oloupejte. Usnadníte si tím výrazně práci v konečné fázi. Pak je nakrájejte. Jablka oloupejte, odstraňte jadřinec a nakrájejte, stejně tak cibuli.  V co nejširším hrnci s pootevřenou poklicí, aby se odpařovala voda, vařte se všemi ingrediencemi cca 4 hodiny. Ta šířka hrnce je důležitá. Za prvé, se z větší plochy hladiny rychleji odpařuje voda z rajčat a tím se krátí doba vaření a za druhé, kečup v nižší vrstvě při míchání tak neprská. Ušetříte si tak čas na vaření i na pozdější úklid zaprskané kuchyně. Během vaření občas promíchejte, poslední hodinu raději častěji, kečup má tendence se přichytávat ke dnu. To lehké přismahnutí nevadí, skoro bych řekla, že je k užitku, kečup tím získá lepší chuť, ale nic se nesmí přehánět :)
Po přibližně 4 hodinách sundejte z plotýnky, vyndejte bobkové listy, nechce promixujte tyčovým mixérem a pak propasírujte přes hustý cedník, který zachytí zrníčka z rajčat a koření. Znovu přiveďte už hotový kečup k varu a naplňte jím pečlivě umyté a předehřáté skleničky. Ihned je na chvilku je otočte dnem vzhůru. 
Kečup takto vydrží i rok, ale věřte, že ho dřív sníte :) Ten domácí je totiž opravdu výrazně jiný, než ten kupovaný. Je plný chuti, rajčaty a kořením vonící......Třeba k letní grilovačce je vynikající, ať už k masu nebo sýru. Lze ho použít i na domácí pizzu. Přidáním chilli nebo feferonky si ho můžete přizpůsobit i vašim pálivějším chuťovým buňkám. 

Zkuste ho :)

Mějte se krásně
Petra









neděle 22. července 2018

Šumavská Kvilda

Ve čtvrtek jsme, tak trochu na narychlo, odjeli na třídenní výlet. Naším cílem se stala šumavská Kvilda. Obec malá,  mimo turistickou sezonu skoro zapomenutá horská vesnička s asi 150 obyvateli. Být tu třeba v listopadu, člověk by skoro nepotkal živou duši a o tom, že by si někde dal oběd, o tom by si mohl nechat zdát. Ale v zimě a v létě to tu ožívá. Turistů stovky, k místním jich tu přibývá až 2 tisíce. Tolik tu mají pro turisty ubytovacích kapacit. V zimě tu najdete skvěle upravené lyžařské stopy. Tím jsou Kvilda a okolí známé. 


Kvilda je nejvýše položenou obcí v republice. Leží ve výšce lehce přes 1000 metrů nad mořem a tím pádem už máte ty největší kopce za sebou. Jste v podstatě, s nadsázkou řečeno, na náhorní plošině, proto je běžkaři v zimě a cyklisty v létě tak oblíbená. Nádherná až panenská čistota horské přírody je tu úplně na dosah. A túry nebo výlety tu zvládne i méně zdatný turista. Samozřejmě, není to tu ale úplně po rovině, stále jsme na horách.....



My se na Šumavu vydali už ve čtvrtek, abychom se vyhnuli víkendovému náporu turistů.  Náš výletní den byl pátek. A vyplatilo se.  Žádné davy jsme po cestě nepotkávali a užili jsme si tu nádheru v klidu. Jen my a příroda ....








Vyšlápli jsme si na Bučinu, zaniknou osadu, která leží až na samé hranici s Německem.  Na přelomu 19. a 20. století tu žilo přes 400 lidí. Pak přišla 2. světová válka a jak to bylo dál asi všichni víme. Nejprve vysídlení , pak zničení obce samotné..... Ještě dnes jsou tu stopy po tehdejších domech vidět. Ale příroda už udělala své. Pomalu si i to málo, co tu člověk nechal bere zpět. Z kamenných podezdívek, které tu jako to jediné z domů člověk nechal, vyrůstají stromy.  Je to zvláštní, až mrazivé....sednout si do trávy, vnímat to ticho, klid a říkat si, kdo tu asi žil? A jak? Kam asi odešli? Je to bolestivá historie Evropy.......





Zaniklých osad a obcí je tu víc. Po některých už není ani stopy. Jen v kronikách, na několika fotografiích, občas na turistické tabuli nebo v infocentru. 
Tam se dozvíte i kudy k pramenu naší nejdelší řeky, Vltavy.







Stále bylo na co se koukat, čím se kochat.  Snad jen lesy kolem pramene, ty už tak optimisticky nevypadají. Kůrovec si tu zakousnul víc, než bylo zdrávo. Někde už rostou nové smrčky,  Někde ale stromy nerostou. Jen křoviny a byliny. Derou se na svět skrz odřezaná torza stromů. Ty části,  co leží na zemi, ty nepopadaly sami. To zubatě odřízli lesníci, aby to vypadalo jako zlomené větrem. Tam, kde se pila do stromů nezakousla, tam se tyčí stromy do celé své výšky. Mrtvé,  šedé .....



Naštěstí to není všude a tu krásnou přírodu šumavských kopců můžeme stále vychutnat. Nadechnout se čerstvého vzduchu, ochutnat sladké borůvky, kterých je tam tolik! A nikdo je nesbírá. My byli snad jediní, kdo procházel tenhle kousek Šumavy s modrou pusou :)














Byl to krásný den. V nohách jsme měli spoustu kilometrů a energií  jsme se přitom nabili.  Večer jsme usínali na polosamotě, v lesích  za Kvildou, jen za svitu měsíce. Žádné lampy veřejného osvětlení. Jen ticho, příroda a my. Prostě ráj.

Doufám, že i vy jste měli tak krásné dny.
                                           Petra



středa 18. července 2018

Kuchařka

Krásný večer vám všem!

Dělám si pořádek. V receptech. Určitě to znáte .... na počátku máte krásný sešit, vzorně upravené listy, jasný řád jak recept psát. Větší nebo alespoň podtržený nadpis, jednu řádku vynechat, ingredience pod sebe, pak postup. Další recept až na další list. Později už přestanete tak důsledně dbát na to, aby byl další recept sepsán se stejnou pečlivostí jako ty první, přibudou lístky s recepty od sousedky nebo kamarádky, stejně tak mastný flíček z ukápnutého těsta z nedávno dělané buchty. Lístky se hromadí, matně si pamatujete, který od koho je, ale mnohé jste vlastně ani nevyzkoušeli. Ale zřejmě vás tenkrát, když jste si o recept řekli, zaujaly. Nakonec se vám sešit začne rozpadat,  když to nejméně potřebujete, protože chvátáte, vypadne vám prostředních x listů na zem a s nimi se i desítky lístečků, za ty roky sesbíraných, rozletí po kuchyni na všechny strany. A dost. Je čas na novou kuchařku. 

Připravila jsem si nejprve nový sešit. Opět budu psát.....
Ale nakonec jsem si to rozmyslela. Našla jsem si pěknou aplikaci na tablet, telefon. A tam si recepty sepisuju.


Aplikace je zdarma, je příjemná, srozumitelná, jednoduchá a je v češtině :) Recepty se v aplikaci dají řadit do jednotlivých kategoriích, mohou se k nim přidávat štítky a samozřejmě fotografie. Pravidelné zálohování snad funguje taky :) Jednotlivé recepty mohu snadno nasdílet nebo poslat soukromou zprávou, emailem. A samozřejmě vytisknout. Navíc si lehce nahraji recept z různých kulinářských stránek, takže žádné přepisování :) A nezáleží na tom, otevřu-li si aplikaci v tabletu nebo telefonu. Svůj recept najdu v obojím, je jedno přes co jsem si ho nahrála. 






Já mám tyhle vychytávky moderní doby ráda. Tablet používám denně, na čtení zpráv, korespondence i knížek. Používám ho i na blog, internet. A nově i jako kuchařku. Samozřejmě, nezavrhla jsem v žádném případě ty papírové varianty. Stále čtu knihy i tištěné, stále mám i kuchařky koupené či darované, s hezkými fotografiemi. Ale tu svojí, vlastní rukou psanou, tu jsem si převedla do digitální podoby, se kterou jsem maximálně spokojená.

Co vy? Už jste vyzkoušeli nějakého podobného elektronického pomocníka pro své vaření a pečení? Nebo máte raději papírovou podobu svých receptů? Napište mi své zkušenosti 😊

Mějte se krásně,  Petra



neděle 15. července 2018

Cuketová nádivka a muži

Krásný nedělní podvečer vám všem!

Taky máte vy, ženy, rády cuketu a vaši muži ji odmítají? A nebo ji alespoň musíte maskovat minimálně dvojnásobným množstvím masa, aby ji vůbec ochutnali? Což už vlastně ani není cuketové jídlo..... V mém okolí je takových mužů většina. Nejen můj manžel a syn, také sousedi, známí ..... Tak mám někdy pocit, že ji odmítají snad jen z principu. Jak slovo cuketa doma vyslovím, dočkám se od pánské poloviny naší rodiny minimálně protáhlého obličeje. Občas prohodí nějakou poznámku, které se pak společně smějí ještě 2 minuty, nám, ženám, vtipná nepřijde, nicméně rozhodit se nenecháme.  Třeba ke grilovanému masu cuketu pro sebe a dceru, popř. pro převážně dámskou složku návštěvy, dělám pravidelně a už nějak automaticky.

Nádivka z cukety

 Nádivku z cukety ale muži snesou nějak o poznání lépe. Alespoň ti v mém okolí. Ta před nimi bez povšimnutí většinou nezůstane ležet. Tak jestli máte doma taky cuketového nejedlíka, zkuste ji, třeba mu zachutná :)

Nádivka z cukety

Cuketová nádivka

ingredience
1 kg nahrubo nastrouhané cukety
1/2 hrnku oleje
1 hrnek hrubé mouky
1 prášek do pečiva 
2 vejce
4 rohlíky na drobné kostičky
1 cibule nadrobno nakrájená
pažitka
petrželka
česnek 
sůl 
špetka muškátového oříšku 
šunka, anglická slanina, sýr .....podle chuti a zásob v lednici
2 vejce na polití

Vše promítat dohromady,  dát do pekáčku s pečicím papírem, polít vyšlehanými vejci a dát péct na 200°C, na závěr na chvilku pod gril, má-li ho vaše trouba.

Cuketová nádivka


Užívejte si krásně léto a dovolenou. Nás ta naše teprve čeká, tak si zatím s chutí prohlížím fotky z vašich cest.
                            Krásný den,
 
                                              Petra





čtvrtek 12. července 2018

Svatá Markéta

Moc vás všechny zdravím!

Léto je v plném proudu, i když dnešní teploty kolem 17 stupňů tomu moc neodpovídají, a já nějak nic nestíhám. A to jsem si jako každou zimu říkala: "až bude léto, to bude prima...dlouhé dny, spoustu času...." Na druhou stranu, ono je taky i mnohem více aktivit než v zimě. Alespoň u mě ano. Kdo má zahradu, dá mi jistě zapravdu. Je to žrout času, ale nádherný, božský.... :)

Ale aby to nevypadalo, že veškerý volný čas trávím jen na zahradě....přes týden tedy na nějaké výletnění opravdu čas není. Po cestě z práce se občas zastavíme v nějaké hobby marketu, tu pro hmoždinku, tu pro háček, tmel, pravidelně druhý den v práci, kde stále ještě dolaďujeme detaily po stěhování, zjistíme, že jsme na něco zapomněli. Nábytek už jsme nastěhovali, rozmístili, ale místnosti  stále zní  drobnou ozvěnou. Potřebujeme pověsit obrázky, nástěnku, co jsem si dělala z korkových zátek, položit koberce......zkrátka zabydlet. Koberce sháním kusové, jen pod stoly a židle a stále nemohu natrefit na ten správný rozměr......Takže přes týden je to fofr :)

O víkendu se snažím na nějaký ten výlet vyrazit. Tentokrát to bylo kousek od Klatov. Dcera je tam na letním táboře, letos prvně už ne jako dítě. Ještě s dalšími dvěma děvčaty dělají pomocnice v kuchyni. Asi to bude náročná práce a počítám, že až se vrátí, bude únavu dospávat ještě několik dní, ale nálada v kuchyni panovala dobrá. Holčiny byly samá legrácka a úsměv a hlásily, že to na příští rok vezmou zase. Je to fajn, jsem ráda, že jsou všichni spokojení. Nejen ony, ale i paní kuchařka. Pomocnice si totiž chválila :) Jo jo, to jsem se pýchou trochu dmula.


Na zpáteční cestě z tábora jsme si udělali zastávku u rozhledny Markéta u vesničky Dlažov. Ta předložka "u" rozhledny je docela důležitá, protože já se výšek bojím. Jak vystoupám nad 3 metry, popadne mne úzkost. A to nejen, že se bojím já sama, ale bojím se i o ostatní. Klidně i o cizí lidi. Stačí, že vidím, jak se kdokoliv opře o zábradlí, aby se pokochal výhledem a mně se začne zmocňovat panika. No, jsem bláznivka bláznivá, ale snažím se s tím bojovat. Loni jsem zvládla rozhlednu v Hustopečích, párkrát jsem zkusila i lanový park, ale strach to byl veliký. Ten první krok, když máte stoupnout jen na to nosné lano, ve výšce v korunách stromů.....slyšela jsem sama sebe, jak dýchám. Předpokládám, že mne museli slyšet i jiní. Já opravdu dýchala nahlas, možná že kdyby někdo stál hned vedle mě, slyšel by i mé srdce. Takový strach jsem měla :)


Takže rozhledna Markéta. I tu jsem se chtěla pokusit pokořit. Tedy spíš  moji fóbii z výšek. Zvládla jsem asi půlku. Dál to nešlo. Ale i tak, jsem na sebe hrdá, ještě před pár lety bych nezvládla ani to. 


 I tak ty výhledy za to stály!! Naše zem je prostě nádherná. V každém ročním období je tak rozmanitá, oblá, malebná, bohatá....


 A z Markéty je vidět opravdu daleko na všechny strany. Na fotce dole vidíte, jak vystupuje vysoko nad stromy, takže ve výhledu opravdu nic nebrání.


Rozhledna je poměrně nová, stavěla se v roce 2013 a zde si o ní můžete přečíst více.
U rozhledny stojí i kaple sv. Markéty. Malá, krásná, se zvoničkou u vstupu. 
Fotila jsem jen mobilem, protože jsem foťák nechala doma, a zrovna její fotka se absolutně nepovedla. Tak jsem si na netu jednu půjčila, abych vás o kapli neochudila.

foto: https://www.turistika.cz/mista/dlazov-rozhledna-marketa-a-kaple-sv-marketa/detail



Skoro se nám to s výletem na Svatou Markétu povedlo i časově :) V pátek bude mít totiž Markéta svátek....

Užívejte si krásné letní dny.

Petra