středa 14. června 2023

Orlí hnízdo - Kehlsteinhaus

 

Krásný den, vážení.

Minulou sobotu jsme se vydali na jednodenní výlet na německé „Orlí hnízdo“. Zážitek velký, opět budu mít problém vybrat jen několik fotek :o)

Jeli jsme autobusem s cestovní kanceláří. Z Plzně se odjíždělo už ve 3,30, tak to vstávání bylo docela kruté. Já s sebou na takové cesty vozím malý polštářek a snažím se alespoň po několika desítkách minut ten spánkový deficit dohnat.

První zastávku jsme měli v 9 hodin ráno, a to v palírně hořce, kousek od Berchtesgadenu. Během plánované prohlídky s výkladem jsme v rámci ochutnávky „posnídali“ pálenky a likéry a nějakou tu dobrotu jsme si koupili i domů :o)Dalším bodem programu byla Roßfeld Panoramastraße: Vyhlídková horská silnice.

Nejvyšší panoramatická silnice v Německu, s délkou cca 16 km, vás zavede přímo do jedinečných Berchtesgadenských alp. Návštěvníka tam čeká nádherný panoramatický výhled na mohutný horský masiv Hoher Göll, Kehlstein, Tennen a Dachstein, Untersberg i Berchtesgadener a Salcbursko. Část vrcholové trasy vede na německo-rakouské hranici a část silnice vede na rakouském území. Úžasný zážitek! Poplatek je 9 € za osobní automobil vč. lidí, 60 € za autobus vč. cestujících. Ty výhledy za to ale opravdu stojí! Po trase je množství parkovišť, kde můžete už bez placení vystoupit a kochat se krajinou. Doporučuji dalekohled s sebou :)Pak už jsme se vydali na samotné Orlí hnízdo. Autobus nás vysadil na parkovišti v Obersalzbergu, pod horou Kehlstein, na kterou návštěvníci kvůli ojedinělé stavbě míří. Obersalzberg je místem plným nedávné historie. V rozvolněné krajině se zde na dohled od sebe nacházelo několik budov, ze kterých byli v 30. letech minulého století původní obyvatelé donuceni k vystěhování. Objekty a pozemky si zabavili nacisté a celá oblast se stala dovolenkovým sídlem vůdce Adolfa Hitlera a pro veřejnost byla uzavřena. Své rekreační domy – sídla si zde postavili např. Hermann Göring či Albert Speer. Hitler obýval dům s názvem Berghof. Z většiny objektů zbyly dnes již jen základy nebo uzavřená a zasypaná sklepení. A samozřejmě podzemní chodby a kryty, které v délce cca 6,5 km propojovaly velkou část staveb. Většina domů byla po 2. sv. válce zbořena, vč. Hitlerova Berghofu:Jiný osud mělo Orlí hnízdo, které Němci nazývají Kehlsteinhaus.

Cestu k němu přeruší spodní parkoviště pod horou Kehlstein. Tady musíte vlastní automobil ponechat a přesednout do místního speciálního autobusu, který vás za poplatek vyveze po poměrně strmé cca 6 km dlouhé silnici, která byla vybudována spolu s Orlím hnízdem. Z horního parkoviště se pak vydáte tunelem do hory samotné a následně se necháte vyvést výtahem 120 m vysoko už do samotného Orlího hnízda. V něm se dnes nachází restaurace. Z původního vybavení zde nenajdete nic, vše si rozebrali američtí vojáci, když toto místo obsadili. Původní ale zůstalo některé zařízení, např. obklady stěn a stropů, mramorový krb apod. Orlí hnízdo nikdy nesloužilo pro přenocování. Hitler a jeho soukmenovci zde trávili čas pouze přes den a na noc odjížděli zpět do nedalekého Obersalzbergu. Samotný Hitler byl v Orlím hnízdě údajně pouze 13x, kvůli klaustrofobii měl problém ve výtahu.


Dva snímky Kehlsteinhausu (Orlího hnízda). Jak ho dnes vidíme my a jak vypadal vyfocen ze stejného místa na počátku 40. let. 20. století:
Na vrcholu hory se dá projít menší vyhlídkový okruh. Chce to ale pevnější boty. Na vrcholu (cca 1880 m n.m.) jsme strávili asi tři hodiny. Pro cestu dolů k hornímu parkovišti jsme nepoužili výtah, ale sestoupili jsme po pěší stezce, která opět nabízela neskutečné výhledy.
Domů, zpět do Plzně, jsme se vrátili kolem 23 hodiny. Unavení, ale bohatší o další zážitek. Máte vy tip na nějaký zajímavý poznávací zájezd, ideálně s průvodcem? Jestli ano, sem s ním, prosím ツ


Mějte prima dny.
Petra


 

15 komentářů:

 1. Petro to jsou úžasné fotografie.Ty s výhledem na hory úchvatné.Orlí hnízdo jsme měli v plánu dlouho,hlavně manžel a syn se tam chtěli podívat a ani nevím,proč se to neuskutečnilo.Škoda.Měla jsem všechno naplánované.Třeba se tam podívá syn s přítelkyní.
  Na fotce ti to moc sluší.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jitko, moc děkuji :) Stojí to za návštěvu, syn ať jede. Je prima, že je to relativně blízko.
   Měj prima dny, Petra

   Vymazat
 2. Lezarts
  Nádhera a ty výhledy! Díky za ukázku.

  OdpovědětVymazat
 3. Byli jsme tu taky a moc se nám tu líbilo. Díky za připomenutí krásného výletu.
  Eva
  http://es-ideas.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 4. Petro parádní výlet a fotografie. Ráda jsem si vše prohlédla a přečetla. Zdraví Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Peti, moc děkuji za perfektní reportáž a nádherné fotky! Manžel má tenhle výlet teoreticky nastudovaný, i tyhle dějiny ho hodně zajímají, ale ještě jsem ho neuskutečnili. Ty výhledy jsou fantastické!
  Moc děkuji a přeji příjemný den, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, jestli máte výlet v plánu, tak jeďte. Litovat nebudete :)
   Měj prima dny, Petra

   Vymazat
 6. Petro, to musel být krásný výlet - ty výhledy jsou nádherné. Tipem ale neposloužím - my jsme trochu "asociálové" ;-) a nejraději jezdíme sami. S cestovkou jsme naposledy byli asi před osmi lety na tři týdny na Altaji, což asi není tip, co hledáš (a za současné situace je navíc nerealizovatelný)

  OdpovědětVymazat
 7. Krásný výlet jen co je pravda. Perfektně zdokumentovaný.
  Měj pěkný víkend!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 8. Je to krásné místo, škoda, že je spojené s Hitlerem. Celá ta oblast a nedaleké Konigsee stojí za návštěvu :)
  Zdraví Marie

  OdpovědětVymazat
 9. Petro, krásné fotky i s popisky. Jako bych tam byla. Ty výhledy jsou úžasné. Určitě by se mi tam líbilo, byť tam procházely dějiny nepříjemně spojené s Hitlerem. Zdraví Iwka

  OdpovědětVymazat
 10. Taky se nám tam moc líbilo, ale při první návštěvě byla chvíli před tím sněhová vánice, tak nás až nahoru nepustili, při druhé to klaplo.Mně se také líbilo dole u jezer. Moc ti to sluší!
  Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za návštěvu blogu i milé komentáře, kterých si velmi vážím.
Mějte se krásně, Petra